Detaylar

Kategori Genel
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 90.00
Format Kitap
Barkod 9786258055061
Yayın Tarihi 2022-01-25
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Cumhuriyet’in XV. Yılında Antalya 1938
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 111
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Cumhuriyet’in XV. Yılında Antalya 1938

CUMHURİYET’İN XV. YILINDA ANTALYA adlı eser Cumhuriyet’in XV. yılında Antalya vilayeti üzerine düzenlenmiş bir rapordur. Söz konusu rapor tarafımızdan hazırlanan Önsöz ve Giriş yazısını müteakip İdari Teşkilat, Tabii ve Coğrafi Durum, Nüfus, Mali, Asayiş, İctimai ve Maarif, Arazi, Ziraat ve Üretim, Bayındırlık ve Yol İşleri, Sağlık Durumu ile Maruf ve Meşhur Şeyler gibi on ana başlıktan oluşmaktadır. Antalya vilayeti hakkında ilgili başlıklarda detaylı bilgiler verilmiş ve bu bilgiler zaman zaman istatistiklerle de desteklenmiştir.
Raporun kapak sayfası olmadığı, son sayfasında da bir açıklama bulunmadığı için kim veya kimler tarafından hazırlandığı konusunda bilgimiz bulunmamaktadır. Ama raporun son sayfasında bulunan 18. 2. 1938 tarih ve imzadan Antalya Valisi Sahip Örge başkanlığında oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece raporun arazi, ziraat, üretim, fabrikalar, küçük sanatlar, madenler, sanayi, ticaret ve kısacası iktisadi durumunu oluşturan yedinci kısmının Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanmış olduğu anlaşılmaktadır. Antalya Valiliği tarafından Dahiliye Vekaleti’ne gönderilen rapor Vilayetler İdaresi Umum Müdürlüğü’nde saklanmıştır.
Antalya Vilayeti, 1938 olarak adlandırdığımız rapor Antalya hakkında on başlık altında detaylı bilgileri ihtiva etmektedir. Cumhuriyet’in XV. yılına ait Antalya raporu Antalya araştırmacıları ile okurların ilgisini çekecek içeriğe haiz durumdadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Muhammet Güçlü

Satış Noktaları