Detaylar

Kategori Araştırma - İnceleme
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 30.00
Format Kitap
Barkod 9786055397661
Yayın Tarihi 2013-01-17
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 220
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Dersaadet Sanayi Mektebi; İstanbul Sanayi Mektebi 1868-1926

Osmanlı Devletinin dönüşüm sürecindeki en önemli sıkıntılarının başında -her alanda- yetişmiş insan gücü eksikliği gelmekteydi. Nitekim Sanayi Mektebinin kuruluş gerekçesi de başta İstanbulda bulunanlar olmak üzere sanayi erbabının yeterli bilgi ve teknikten yoksun olması sebebiyle çoğu sanayi ürününün Avrupadan ithal edilmesi veya oradan gelenler tarafından Osmanlı topraklarında üretilmesiydi.

Dolayısıyla Osmanlı sanayileşme hamlesinin sivil mesleki eğitime yansıması olarak büyük ümitler bağlanan mektep, bu zaafiyetin önünü almak adına tesis edilmişti. Buradan mezun olanlar vasıtasıyla esnafın kendini güncelleyeceği ve Batının kaliteli ürünlerinin yine orada kullanılan metot ve teknoloji ile ülke içerisinde imal edileceği tasavvur edilmişti. Mektep, bu itibarla 1868 yılında açıldı ve devlet yıkılana kadar zaman zaman güncellenen nizamnâmeler doğrultusunda faaliyet gösterdi.
Bu bağlamda Osmanlının modernleşmeye yönelik çabaları Dersaâdet Sanayi Mektebi özelinde çalışmamıza konu olmuş, oldukça önemli bir misyon yüklenen mektebin gelişimi, amacı çerçevesinde ve mesleki eğitimin gelişimi noktasında ele alınarak detaylı bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mehmet Ali Yıldırım

Satış Noktaları