Detaylar

Kategori Edebiyat
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 13.89
Format Kitap
Barkod 9786054208524
Yayın Tarihi 2010-05-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 263
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235

Dini - Tasavvufi Halk Edebiyatı Metin Tahlilleri

Bu kitapta dinî-tasavvufi halk edebiyatı geleneği; tasavvufa genel bakış, tasavvufun Anadoluda oluşumu, motifleri, tematik bakış ve genel özellikleri yönleriyle incelendikten sonra örnek metin tahlilleri yapılacaktır.
Metin tahlili, bir edebi eseri bütünlüğü içerisinde bütünü oluşturan her türlü ögenin (anlam, yapı, dil, üslup) belli bir yöntemle ele alınıp incelenmesi, değerlendirilmesi, yorumlanmasıdır. Metin tahlilinde, şekil özellikleri, yazım özellikleri, dil ögeleri, edebi sanatlar, düşünce, duyuş, ayet, hadis, kıssa gibi özellikler incelenir.
Metnin çözümlenme amacı, eseri; içerik, yapı, dil ve üslup yönünden anlamaktır. Her okuyucunun edebi eserin dilini çözüp onun semboller dünyasına bütünüyle nüfuz edebilmesi, mesajını tam ve doğru anlayabilmesi estetik zevkle mümkün olur.
Dinî-tasavvufi halk edebiyatı geleneğini bilmeden, dinî - tasavvufi şiirin, tarihsel ilgisini kavramak, anlamak, yorumlamak, çözümlemek, düzeyli bir şiir eleştirisi yapmak mümkün değildir. Dinî-tasavvufi şiirin, inceleme veya çözümlemesinde şiirin bütünlük içindeki varlığını sağlayan ruhu ve metnin tarihsellikle ilgili bağı göz ardı edilmemelidir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Erman Artun

Satış Noktaları