Detaylar

Kategori Edebiyat
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 90.00
Format Kitap
Barkod 9786055397975
Yayın Tarihi 2014-01-02
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 375
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 245

Divan Edebiyatında Şarap ve Şarapla İlgili Unsurlar

Klasik Türk şiirinde yüzyıllardır kullanılan kavramlardan biri şaraptır. Şarap gerek kendi anlamı gerekse sonradan kendisine yüklenen tasavvufi anlamlar sayesinde divan şiirindeki önemini her zaman korumayı başarmıştır.
Hazırlanan bu çalışma 16. yüzyıl divan şiirine damga vuran on şairin divanlarının Hakikat ve Mecaz Bağlamında Şarap konusu çerçevesinde taranması sonrasında oluşturulmuştur. Bu çalışma sadece şarabı değil şarap etrafında şekillenen bir edebiyat kültürünü de tanıtmayı amaçlamaktadır.
Çalışma bu sebeple üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde edebiyatımızda kullanılan şarap başlı başına bir konu olarak ele alınmış ve şiirlerden hareketle oluşturduğu edebi etki gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise şarapla doğrudan ilişki içerisinde bulunan meclis saki kadeh meyhane gibi kavramlar beyitlerden hareketle açıklanmaya ve örneklendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölüm ise Şarap Kültürü olarak adlandırılmıştır. Son bölümde divan şiirinde şarap ekseninde gelişip şiirlere akseden adetler uygulamalar ve deyimler tanıtılmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada şarapla ilgili olarak akla gelebilecek bir çok kavrama yer verilmiş bu sayede divan şiirinde şarap ve şarapla ilgili kavramların aynı başlık altında toplandığı bir el kitabı hazırlanmaya çalışılmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Savaşkan Cem Bahadır

Satış Noktaları