Detaylar

Kategori Araştırma - İnceleme
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 45.00
Format Kitap
Barkod 9789759173906
Yayın Tarihi 0000-00-00
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 186
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Fındık Kitabı

Dünya fındık üretiminin dörtte üçü Türkiye´de gerçekleştirilmektedir. Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz bölgemizin büyük bir bölümünde fındık ziraati yapılmaktadır. Fındık, bu yöre insanlarının geçim kaynağı olduğu gibi, ülkemizin ihraç ürünleri arasında da önemli bir yere sahiptir.

Türkiye´de, fındık ağacı ve meyvesi, fındık ürünleri, fındığın tarih içerisindeki yeri, fındık ziraati ve hasadı sırasında kullanılan aletler, fındıktan yapılan çeşitli yiyecekler ve fındıkla yapılan yemekler çevresinde zengin bir kültür oluşmuştur. Fındık Kitabı´nda, bu kültür, daha doğrusu, fındıktan söz eden maniler, türküler, destanlar, halk hikâye ve masalları, atasözleri, deyimler, bilmeceler, ninniler gibi sözlü halk kültürü ürünlerinin yanı sıra, Türk şiirinde, roman ve hikâyelerinde fındık konusu da işlenmiştir. Fındık yetiştirilmesi ve hasadı sırasında kullanılan çeşitli aletler etnografya bölümünde incelenmiştir.

Türk Mutfağında Fındık bölümü oldukça geniş tutulmuş, bir hayli fındık yemeği ve tatlısının tarifi verilmiştir. Fındık Sözlüğü kitabın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır ve konusunda bugüne kadar yazılan en kapsamlı sözlüktür.

Fındığın Türk kültüründeki macerasına değinen yayınları içeren bir Seçme Kaynakça kitaba eklenmiştir. Fındık konulu resimler ise kitabın son bölümünde yer almaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mustafa Duman

Satış Noktaları