Detaylar

Kategori Tarih
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 20.00
Barkod-ISBN 9786059506410
Yayın Tarihi 2018-07-03
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Nusayrîler; Tarih, İnanç, Edebiyat ve Kaynakça
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 168
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Nusayrîler; Tarih, İnanç, Edebiyat ve Kaynakça

Bu çalışmanın esasını oluşturan metinler, 1918 yılında tamamlanmış ve basılmış bir esere dayanmaktadır. Birinci Büyük Harp devam ederken, Beyrut Valisi Azmi Bey tarafından görevlendirilen Mehmet Behçet (Yazar) ve Mehmet Refik et-Temimi, vilayetin güney ve kuzey kısımlarına ait iki ciltten oluşan bir eser kaleme almışlardı. Bu eserin şimal (kuzey) kısmında, Nusayrîler ve onların yaşadığı yerleşmeler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş kitaba eklenmiş idi.

2010 yılında, Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Araştırmaları Merkezi yayını olarak yayımladığımız Osmanlı Dönemi Nusayrî Belgeleri ile çıkardığımız Nusayrîler ve Nusayrîlik Özel Sayısı zamanında, bu metinlerden haberdar değil idik. Sonradan ulaşılan söz konusu son derece kıymetli bilgileri şimdi yayımlamak mümkün oldu.

Öte yandan eserin başına, özellikle yabancıların Nusayrîler hakkında yaptıkları çalışmalara ilişkin bazı notlar eklendi. Bunun nedeni ise, yabancıların bu türlü merkez ile pek de anlaşamayan unsurları nasıl her daim öne çıkardığına işaret etmektir.

Ayrıca kitabın sonuna eklenen Nusayrîler ve Nusayrîlik Bibliyografyası, tam da bu kitabın konusudur. Yine 2010 yılında yayımlanan bu kaynakça, doğal olarak güncellendi. Şüphesiz görülmemiş yayınlar olabilir, bunlar da bu konuyu ayrıntılı araştıracaklar tarafından ikmal edilecektir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Selahattin Tozlu;Naim Ürkmez

Satış Noktaları