Detaylar

Kategori Edebiyat
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 100.00
Format Kitap
Barkod 9786059506342
Yayın Tarihi 2017-10-13
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 161
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 210

Macar Bilge Ozan Janos Arany

Şairleri birbiriyle karşılaştırmak, ya da en büyük demek, anlamsız aslında, ama yine de bundan vazgeçemeyiz. En sevdiğim (diyeyim) şairlerden Dezső Kosztolányi, bir mektubunda Arany'ı her gün okurum ve ezbere biliyorum, bir başkasında Shakespeare ve Arany, Edgar Poe'dan ve Baudelair'den her zaman daha büyük kalır diye yazıyor. Bu türden alıntıları çoğaltabilirim, biri mesela Bütün dünya bir yana, Arany bir yana diyor. İşte bu Macar ozan János Arany biz Macarların gizli servetidir - bir de Macarca arany altın demek. Gerisini siz düşünün.
Dünya ne yazık onu pek tanımaz, tanıyamaz, çünkü şiirleri çeviriye hiç gelmiyor. En büyük Macar şair ya da En Macar Macar şair deriz ona. En zengin kelime dağarcığını kullanıp dilimizin şiirsel/müziksel olanaklarından en çok faydalanan odur. 1817'de doğup 1882'de hayata gözlerini yummuş. O, ünlü ozanımız Sándor Petőfi'nin can dostuydu. Eserleri içinde Hun-Macar kardeşliğine ait efsanemizi işleyen güzelim bir destanı ve Ömer Seyfettin'in bir öyküsüne konu olan Drégely Kalesi kuşatmasını anlatan baladı da olmak üzere, birbirinden güzel epik ve lirik şiirler var. Bunları başka dillere aktarmaya kalkan çevirmenler yok gibi.
Gönül, bu servetimizi paylaştırmak ister, bunun için − belki haddimizi bilmeyerek − János Arany'ın 200. Doğum Yılında bu mütevazı seçkiyle ozanımızı Türk okurlarına az da olsa tanıtmaya çalıştık.
Edit Tasnádi

Emeği Geçenler

Yazar   : Dursun Ayan
Editör   : Sadettin Eğri

Satış Noktaları