Detaylar

Kategori Genel
Yayıncı Kitabevi Yayınları
Liste Fiyatı 8.00
Barkod-ISBN 9786054208449
Yayın Tarihi 2009-12-30
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Peygamberimizin Hayatı (Siyer-i Nebi)
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 263
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 175 X 245

Peygamberimizin Hayatı (Siyer-i Nebi)

Bugünü anlamak ve geleceği bulmağaçalışmak için, dünü öğrenmek gerek. Dünü, yani geçmişi bize öğreten ilme tarih denir. Ancak, tarih bütün geçmişi bilemez. Tarih bize geçmişi öğretirken yazıya, yazılı vesikalara dayanır. Halbuki, binlerce yıldan beri yeryüzünde yaşamakta olan insanlar, bütün devirlerde yazılı belgeler bırakmamışlardır. Tarihin bilmediği zamanlar uzun, hem de pek uzundur. Bildiği çağlar ise çok kısadır. Bu sebepten, insanların yaşadıkları zamanlar ikiye ayrılır: Tarihten önceki çağlar, tarih çağları.

Tarihin bilmediği, aydınlatamadığı zamanlara tarihten önceki çağlar, tarihin bize anlattığı zamanlara da tarih çağları adı verilir. Tarih zamanları tarihin sahasıdır, tarihçilerin konusudur.

Siyer-i Nebiye gelince:

Kelime olarak siyer siret'in çoğuludur. Siret ise gidiş, insanın manen tuttuğu yol manalarını taşır.

İlim bakımından Siyer-i Nebi bir tarihtir. Fakat, yalnız Hz. Peygamberin hayatını öğretir. Tarih bilgisi geneldir. Siyer-i Nebi ise özeldir; ay senesi olarak Peygamberimizin 63 yıllık şahsi tarihidir. Siyer-i Nebi hem hadis ilminin, hem de islam tarihinin birer şu'besidir. Peygamberimizin söylediği sözler, yapyığı işler bakımından siyer, hadis ilminin bir parçasıdır, siyasi ve askeri hayatı itibariyle de İslam tarihinin en doğru bölümüdür...

Emeği Geçenler

Yazar   : M. Zekai Konpara

Satış Noktaları