Detaylar

Kategori Genel Konular
Yayıncı Ayışığı Kitapları
Liste Fiyatı 175.00
Format Kitap
Barkod 9789756336182
Yayın Tarihi 2013-04-11
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 352
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Nerşahinin Tarih-u Buharası; İnceleme ve Tercüme


Târîh-u Buhârâ Nerşahînin kaleme aldığı şekilde bize ulaşmamış, sonraki dönemlerde esere bazı bilgiler eklenmiş bazıları da çıkarılmıştır. Birinci Bölümde eserde konu edilen başlıklar altında aktarılan bilgiler üzerinde durulmuştur. Sunulan malûmatın müellifleri ortaya çıkarılmaya ve yorumlanmaya gayret edilmiştir.
İkinci Bölümde eserde geçen ülke, bölge, şehir ve köyler ele alınmıştır. Bunlardan ülke bölge ve meşhur şehirler hakkındaki nakiller bir araya getirilirken Buhârâ ve çevresindeki küçük yerleşim yerleri ile ilgili takdim edilen bilgiler diğer kaynaklardaki bilgilerle birleştirilerek ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Târîh-i Buhârâ Sâmânîler döneminde kaleme alınan bir eserdir. Bu sebeple bu devletin hükümdarları ayrı başlıklar halinde aktarılmıştır. Yine aynı hükümdarlarla ilgili diğer başlıklar altında başka nakillere de yer verilmektedir. Üçüncü Bölümde Sâmânîlerle ilgili haberler konu edilmiştir. Eserde aktarılan nakiller diğer kaynaklardaki bilgilerle birleştirilerek yorumlanmaya, yanlış olan bilgiler de tashîh edilmeye gayret edilmiştir.
Dördüncü Bölümde Türk tarihi ile ilgili dağınık bilgiler bir araya getirilerek diğer kaynaklardaki bilgilerle yorumlanmaya çalışılmıştır. Son bölümde de yapmış olduğumuz tercüme araştırıcıların istifadesine sunulmuştur.

Emeği Geçenler

Yazar   : Abdullah Duman

Satış Noktaları